revit

pusula.com

Kitap Özellikleri:
ISBN : 978-9944-711-83-8
Basım Tarihi : 2012
Baskı : 1. baskı
Sayfa : 880
Ebat : 16,5 x 24 cm.
Mimarinin yanı sıra, peyzaj mimarlığı, arazi modelleme, iç mimarlık, inşaat mühendisliği gibi alanlarda, mekân (iç ve dış) modellemeleri için vazgeçilmez bir program.

Mimarlar için T cetvelinden bile vazgeçilmez bir araç ve bu araç için vazgeçilmez bir temel başvuru kaynağı…

Günümüzde mimarların vazgeçemeyeceği bir araç varsa, T cetveli değil, Revit’tir. Halihazırda endüstri standardı olarak kabul edilen Revit, kütle etüdünden yapıya, araziden taşıyıcı sisteme, görselleştirmeden en ince detay çizimine yaygın kullanım alanına sahip bir yazılımdır.
Revit Architecture, mimarinin yanı sıra, peyzaj mimarlığı, arazi modelleme, iç mimarlık, inşaat mühendisliği (özellikle taşıyıcı sistem çizimi ve detaylandırma) gibi alanlarda, mekân (iç ve dış) modellemenin kullanıldığı bütün sektörlerde de yaygın olarak kullanılmaktadır. Milyonlarca kullanıcı tarafından 2 ve 3 boyutlu sunumlar yapmak için de kullanılan Revit, AutoCAD, SketchUp gibi tasarım programlarıyla, Revit Structure adlı mühendislik yazılımıyla da uyumludur.
Üniversitelerimizin ilgili bölümlerinde ders olarak okutulan ya da CAD derslerinde uzun uzadıya anlatılan Revit, bütün bu alanlarda ve aşamalarda kullanılabilir, ama daha önemlisi, bütün aşamaların birbirleriyle parametric olarak ilişkilendirilmiş olmasıdır. Herhangi bir aşamada yapılan değişiklik, diğer bütün aşamalara yansır.

Bu kitap, müzisyen, yayıncı, yazar ve akademisyen Gökalp Baykal’ın CAD ve grafik tasarım konusunda yıllardır yazmış olduğu kitaplardan biridir. Her zamanki gibi, Gökalp Baykal’ın titiz üslubu ve berrak anlatımı, kavranması en güç konuların bile rahatlıkla anlaşılmasını sağlıyor. Bu kitapla okurlar daha önce hiçbir CAD (Bilgisayar Destekli Tasarım) kullanmamış olsalar bile Revit Architecture 2013’e tamamen hakim olabilecekler. Kitabın sonlarında, gerçek uygulama ve projelerden verilen örneklerle, anlatılan konular somutlaştırılmış ve okura zengin örnekler sunulmuş.

Pusula Yayıncılık ile Autodesk’in Türkiye’deki yetkili dağıtıcısı Sayısal Grafik’in işbirliğinin bir ürünü olan bu kitap, Sayısal Grafik tarafından tavsiye edilmektedir.

Gökalp BAYKAL
1959 yılında Trabzon’da doğdu, Saint-Benoit Fransız kolejinin ardından 1982’de DGSA Mimarlık Yüksek Okulunu bitirdi. 1984’de İTÜ’de yüksek lisansını tamamladı. Yazarlık hayatına bir müzik yazarı olarak başladı. İlk kitabı “Bir Şarkı Irmağı: Bob Dylan” 1985 yılında Stüdyo İmge’den yayımlandı. Bunu 1990 yılında “Bob Dylan: Sonsuza Dek Genç” izledi. 1982-90 arası aktif olarak mimarlık yaptı daha sonra mimari faaliyetlerini giderek azalttı. 1990-95 arası İnşaat Malzemeleri Ve Uygulamaları, CAD Plus, Macintosh Dünyası gibi teknik dergilerde çeşitli idari görevler aldı. Günümüze değin BT Haber, PC World, Stüdyo İmge ve Roll gibi çok sayıda dergide farklı konularda yazıları çıktı. Üçüncü “Bob Dylan” kitabı Everest tarafından yayımlandı (2003). Bilgisayar destekli tasarım ve görüntü işleme üzerine, Pusula Yayıncılık’tan çok sayıda kitabı okurla buluştu, özellikle AutoCAD ve Photoshop kitapları çok popüler oldu. Halen Yeditepe Üniversitesi Mimarlık ve İç Mimarlık bölümlerinde öğretim görevlisidir.