3 Mayıs 2012

–          Telli enstrümanları, özellikle gitarları kolayca düşecek bir yerde veya zayıf sehpalarda bırakmayın. Kediler onları ağaç yerine koyup aralarından veya daha kötüsü üstlerinden geçerken, kolayca devrilebilirler. Gitarın göreceği hasar bir yana, kediniz de ezilebilir. Bazı elektro gitarlar çok ağırdır (Gibson Les Paul gibi). Akustik gitarları yükseğe asın, elektroları kutusunda saklayın. Hatta daha iyisi tüm enstrümanlarınızı kutusunda saklayın.

–          Yumuşak kılıflar, tırnak bilemek için ideal bir ortam yaratır ve tiftik tiftik edilir.

–          Sert kutuları açık unutmamaya dikkat edin. Yumuşak, muflonlu, tüylü yüzeyleri tüm kediler için çok caziptir. Pati uygulaması kaçınılmazdır. Kutu şeklinde olması, en akıllı kedinin bile aklına nahoş fikirler getirebilir; en güçlü deterjanla bile temizlenmesi mümkün değildir.

–          Sert kutuların kapağı, pati uygulaması sırasında kolaylıkla kapanabilir. Kedinizin durduk yerde klostrofobi sahibi olmasını istemezsiniz…

–          Bazı kediler özellikle gitarda arpej yapmaya meraklıdır, ancak doğru dürüst bir ses çıkaramadıkları gibi süreç genelde tel kopması veya gitarın devrilmesiyle sonuçlanır. Tel pahalı bir şey değil tamam, ama gitar pahalıdır. Bakınız birinci madde…

–          Eğer telli enstrümanlarla bir stüdyo veya sahne programınız varsa, huyundan suyundan çok çok çok emin olmadığınız kedileri sevmeye okşamaya kalkmayın (hele göbek asla). Ayrıca böyle bir emin olma şekli yoktur. Hayatında tırnak çıkartmamış kedi, o gün ve saatte parmağınızı çiziverir. Kedi çiziği flamaster çiziğine benzemez. Gerisi malumunuz…

–          Penalarınızı ortalıkta bırakmayın, bir daha bulamazsınız. Bir ihtimal evden taşınırken çıkarlar. Ayrıca küçük ve tombul penaları kedi yutabilir. Düşünmek bile istemezsiniz herhalde.

–          Kediler açısından başka tehlikeler de vardır. Tellerinizi kulaklara sardıktan sonra, dibinden çok kısa kesin. Bazı dikkatsiz kediler bunlara sürtünüp yaralanabilir, tabii siz de. Kedinin gitar kulağı hizasında ne aradığının cevabını, biz ölümlülerin bulması mümkün değildir.

–          Bazı kediler, piyano çalmayı sever. Ancak sakın komik videolarda olduğu gibi ahenkli sesler çıkarmalarını beklemeyin. Bu denemeleri sabahın köründe yapmayı tercih ederler. Piyanonun klavye kapağını hep kapalı tutun.

–          Piyano klavyesi üstünde yatıp uyumak bazı kedilerin çok hoşuna gider, çünkü kolaylıkla vücudunun şeklini alır. Ama piyanonun tuşlarını tutan hassas mekanizma aynı fikirde değildir. Malzeme yorulması diye bir şey vardır ve her malzeme yorulur. Piyano tamiri güç ve pahalı bir enstrümandır.

–          Kuyruklu piyanodan söz etmek bile istemiyorum. Kedi ne yapıp edip o ağır kapağı düşürebilir ve içeride kaldığında oradan çıkması imkansızdır. Tabii kapakla gövdenin arasına sıkışıp ezilmediyse. Böyle bir ezilmenin geri dönüşü yoktur.

–          Davulun parçalarının tamamen yere sabitlenmiş olmasına dikkat edin. Her davul parçası, kedi için ideal bir tünektir. Tırmanmasını engelleyemezsiniz. Tırmanma sırasında deriler büyük hasar göreceği için, kasnakları tırnağa dayanımlı bir malzemeyle örtün. Eğer iyi sabitlenmemiş davul parçaları varsa, bunlar büyük ihtimalle, sabaha karşı bir saatte büyük bir gürültüyle devrileceklerdir. Bundan kaçış yoktur. Ride (en büyük) zilin ve/veya floor tom’un sesinin bölemeyeceği derin uyku şekli yoktur. Bu uyku bölünmesi sadece sizin için değil 20 daireli bir apartman için de geçerlidir.

–          Vurmalı çalgıların bazılarının geometrisi kediyi tahrik edebilir. Yumurta tipli marakasları, kedi gerçek yumurta olarak kabul eder ve doğrudan dalar. Yere düştü mü de kırılır, sesi önemli değil, pisliğini temizlemek zordur. Ortada bırakmayın.

–          Mızıka çalıyorsanız, daimi olarak kutusunda veya çantasında tutun. Uçuşan kedi tüyleri, kanalların arasına dolar ve üflerken değil ama içinize çekerken ağzınıza dolar ve solunum yollarınızda yoluna devam eder. Gerisini tahmin edersiniz…

–          Mikrofonlarınızı asla sehpası üzerinde bırakmayın. Yere düşen mikrofon ölür ve bu işin şakası yoktur. En azından kablosunu çıkartın. Onlarca kablo arasında, en cazip olanların mikrofon kabloları olmasının sırrı henüz çözülememiştir.

–          Klarnet, saksafon benzeri nefesli çalgıların karmaşık akrobatik mekanizmalarının kediyi baştan çıkarmaması düşünülemez. Bakınız ilk madde… Kutularında saklayın.

–          Enstrümanlarınızı kapalı kapılar arkasında veya dolaplarda saklayabilirsiniz. Bazı kediler kapı kollarını rahatlıkla açabilir, topuz kollar bir çözüm olabilir, ama her zaman değil. Dolap kapaklarını saymıyorum bile, alttan bir pati çektirmesi yeterlidir. Sanılanın aksine, çoğu kedi raylı sürmeli dolap kapaklarını da çok rahatlıkla açabilir ve kapak büyüklüğü kediyi yıldırmaz, eninde sonunda açar. Kapılara da dolaplara da kilit, ilk bakışta mantıklı bir çözüm gibi görünebilir. Ancak bu sizin de hayatınızı zorlaştıracak bir önlemdir. Hem kilitlemeyi unutmama gibi bir yetenek, insan türünde henüz gelişmemiştir. Bir gün mutlaka unutacaksınız ve sonra…

Comments.

Currently there are no comments related to this article. You have a special honor to be the first commenter. Thanks!

Leave a Reply.